SLOVENSKO

ENGLISH

Hokejski klub Moravske Toplice
Hokej na travi ima zanimivo zgodovino na Olimpijskih igrah

Že večkrat je bilo omenjeno, da je hokej na travi skupaj z vaterpolom prvi kolektivni šport, ki se je igral na Olimpijskih igrah. V vseh teh časih pa se je zgodilo precej neverjetnih zgodb. Hokej na travi se je začel igrati na Olimpijskih igrah leta 1908, ko je bil gostitelj Olimpijade London. Pravzaprav je to bilo za pričakovati, saj je prav Združeno kraljestvo domovina hokeja na travi in ne Indija, kot razmišlja večina ljudi. Indija je bila takrat kolonija Velike Britanije in posledično dobila to športno panogo, ki pa se je skupaj z kriketom dobro prijela in hokej je postal z časom njihov nacionalni šport.
Na prvih Olimpijskih igrah je nastopalo šest ekip pri čemer je Združeno kraljestvo nastopalo z štirimi ekipami, sodelovala pa sta še Francija in Nemčija, ki pa nista bili konkurenčni. Zato hokeja na naslednjih igrah v Stockholmu leta 1912 ni bilo. Štiri leta pozneje zaradi vojne ni bilo niti Olimpijade, so se pa leta 1920, ko so igre bile v Antwerpnu spet pojavili hokejisti. Tu so slavili Britanci pred Danci in Belgijci. Naslednje igre so bile v Parizu, kjer so zagrozili hokejistom na travi da bodo hokej črtali z seznama, ker ni oblikovana mednarodna hokejska zveza. Kaj kmalu so jo ustanovili prav v Parizu in z tem so se hokeju odprla vrata kot stalnemu udeležencu na Olimpijskih igrah. Z letom 1928, ko so igre bile v Antwerpnu v Belgiji se je začela era Indije, ki je slavila kar na šestih igrah zapored, vse do Melbourna 1956 leta. Na naslednjih v Rimu je sicer slavil Pakistan, a že leta 1964 je spet bila najboljša Indija. V Mexico City je leta 1968 spet slavil Pakistan, zatem pa se je kot velesila pojavila Zahodna Nemčija, ki je leta 1972 slavila na domačih igrah v Münchnu. Na naslednjih igrah v Montrealu je prvič (in edinkrat doslej) slavila Nova Zelandija, štiri leta pozneje pa je v Moskvi, kjer ni bilo zahodnih držav zadnjič bila najboljša Indija. Leta 1984 so igre bile v Los Angelesu in tu je tudi Pakistan slavil zadnjič na Olimpijadi. Sledilo je namreč obdobje zahodnih držav, Avstralije v Argentine. V Seulu je leta 1988 slavila Velika Britanija, v Barceloni leta 1992, ko je Slovenija prvič nastopila kot samostojna država pa je v hokeju na travi spet slavila Nemčija. Dve naslednji Olimpijadi so dobili Nizozemci, na igrah v Atenah leta 2004 pa prvič Avstralci. V Pekingu leta 2008 in v Londonu 2012 so spet slavili Nemci, medtem ko je na prvih Olimpijskih igrah v južni Ameriki (Rio 2016) slavila Argentina, ki je v finalu premagala Belgijce. Prav slednji so leta 2020 (2021) slavili v Tokyu, kar je za Belgijce bila po točno sto letih prva zlata medalja v kolektivnih športih. Belgijci so namreč pred tem dobili nazadnje zlato na Olimpijadi v kolektivnih športih leta 1920 v nogometu, igre pa so takrat bile pri njih v Antwerpnu. V tem času se je zgodil še en dogodek ki je zaznamoval Olimpijske igre in hokej na travi. Leta 1936 so bile igre v Berlinu. Takrat je bil nemški nacizem že na pohodu in narobe je bilo če v kakšni tekmi niso zmagali Nemci. Toda v finalu hokeja na travi, ko so igrali Nemci in Indijci so jih slednji povozili z visokih 8:1. Na srečanju bi moral medalje podeljevati poznejši svetovni klavec, kar pa se ni zgodilo zaradi poraza Nemčije. Takšen tok dogajanja je bil na Olimpijadah v moški konkurenci.
Ženske so začele z hokejem na Olimpijadi leta 1980, ko so bile igre v Moskmi. čeprav so zahodne države igre blokirale je bilo prvo mesto na ženskem hokejskem turnirju ekipe Zimbabve prava senzacija. Toliko bolj, ker se Zimbabve v nadaljevanju nikoli več ni pojavil na stopničkah. V ženskem hokeju se Indija doslej še ni uvrstila na stopničke, je pa res da so v zadnjem obdobju že dvakrat igrali v malem finalu. Največ uspeha doslej so imele Nizozemke z štirimi naslovi, tri jih imajo Avstralke, po enega pa Zimbabve, Španija, Nemčija in Velika Britanija. Se bo morda letos pojavilo na vrhu kakšno novo ime? Hokej se tako širi, da to ne bi bilo več nobeno presenečenje.
(jč)